Wiele osób skarży się na napadowe, nawracające bóle serca, które niejednokrotnie są powodem lęku o stan zdrowia. Wśród badań służących do oceny stanu układu krążenia i serca wyróżnia się: EKG, echokardiografie czy holter EKG.
EKG serca- co to za badanie?
EKG serca to najczęściej wykonywane profilaktyczne badanie pracy serca. Jest to ogólnodostępne badanie, który specjalista może wykonać w przychodni, szpitalu, karetce, a nawet w domu.W trakcie badana określana jest praca serca, jego rytm, problemy z niedokrwieniem, zaburzenia przewodzenia oraz cechy zawału. Dzięki tej taniej i szybkiej metodzie można szybko wdrożyć leczenie.
EKG opisy — parametry oceniane w badaniu
Podczas badania EKG ocenia się kilka parametrów, które w ogólnym opisie przedstawiają stan serca. Do podstawowych parametrów zalicza się: położenie mięśnia sercowego w klatce piersiowej, jego częstość i rytm pracy. Ponadto określa się grubość ścian serca oraz jego ukrwienie. Dzięki badaniu można wykryć wiele nieprawidłowości takich jak ewentualne zniszczenia mięśnia sercowego czy zwężenie tętnic lub aorty. Wszystkie ubytki i nieprawidłowości mogą prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet śmierci.
EKG opisy — jakie schorzenia można wykryć w badaniu
Specjalista wykonujący badanie potrafi fachowym okiem określić wiele schorzeń. Są to: nieprawidłowa praca i rytm serca, upośledzenie układu krwionośnego, które może prowadzić do zawału. Jeżeli w przeszłości pacjent przebył zawał, kardiolog jest w stanie to określić dzięki badaniu EKG. Również niektóre z wrodzonych wad serca można wyczytać z ekranu monitora. Dobry specjalista jest w stanie także określić skutki innych chorób wpływających na stan mięśnia sercowego.Wszystkie te informacje znajdują się w opisie, który zaraz po badaniu jest przygotowywany przez lekarza wykonującego EKG.
EKG opis — jakie parametry świadczą o prawidłowej pracy serca
W opisie badania lekarz wpisuje wszystkie zmierzone parametry, dzięki czemu on, jak i inni specjaliści są w stanie określić stan mięśnia sercowego.Prawidłowo funkcjonujące serce powinno mieć miarowy, zatokowy rytm oraz uderzać od 60 do 100 razy na minutę. Ponadto serce powinno posiadać odpowiednią budowę, a tętnice i aorta nie mogą posiadać zwężeń.
Comments are closed.