Kupno swojego pierwszego samochodu jest ekscytującym przeżyciem. Warto mieć jednak świadomość, że formalności nie kończą się w tym przypadku na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i odebraniu kluczyków. Wraz z nabyciem samochodu zostajesz obarczony kilkoma dodatkowymi obowiązkami. Jakimi? Sprawdź!
Wizyta w urzędach
Świeżo upieczony właściciel pojazdu powinien udać się do Urzędu Skarbowego w celu złożenia deklaracji PCC-3 (czyli deklaracji podatku od czynności cywilnoprawnych) i uregulowania podatku w wysokości 2% od sumy transakcji. Następnie samochód należy zarejestrować w Wydziale Komunikacji. Aby wniosek został przyjęty, samochód musi mieć ważne badania techniczne.
Przede wszystkim: polisa
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest prawnie zobowiązany do ubezpieczenia swojego mienia najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu. Podczas spotkania agent zaproponuje Ci kilka polis – OC, AC, assistance, NNW. Każdy pojazd musi być objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Inne polisy są dodatkami, które możesz, lecz nie musisz wykupić. Warto mieć świadomość, że brak polisy OC wiąże się z nałożeniem na właściciela samochodu dotkliwych kar finansowych mogących wynosić nawet 5600 zł. Na stronie beesafe.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych oraz kalkulator, dzięki któremu szybko wyliczysz wysokość składki dla swojego samochodu.
Przygotowanie samochodu do jazdy
Zanim wyruszysz w swoją pierwszą trasę sprawdź, czy samochód wyposażony jest w niezbędne elementy zwiększające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. W łatwo dostępnym miejscu powinny znaleźć się gaśnica, dobrze wyposażona apteczka, kamizelka odblaskowa, oraz trójkąt ostrzegawczy.
Comments are closed.