Szukając inspiracji na aranżacje wnętrz warto pomyśleć o roślinach, które dobrze sprawdzą się niemal wszędzie. Szczególnie często pojawiają się one w salonach, gdzie mogą zdecydowanie ożywić wnętrze. Jednak stylu w pomieszczeniu może dodać nie tylko sama roślina, ale też nowoczesna doniczka, w której jest ona umieszczona.

Donica może być ozdobą samą w sobie. Wybór jej koloru, kształtu czy wielkości jest ogromny. Tak samo różne mogą być materiały, z których wykonywana jest nowoczesna doniczka. Przyjrzymy się przykładowym rozwiązaniom oraz miejscom, w którym można ją umieścić.

Kolor dopasowany do wnętrza

Stonowane barwy to najczęstsze wybory przy aranżacji salonu. Biała, czarna czy szara donica sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu i może dodać mu szyku oraz elegancji. Szczególnie dobrze wpisuje się ona w styl modernistyczny czy skandynawski.

Przy jednolitych kolorach ścian warto rozważyć wybór doniczki w innej barwie, aby przełamać monotonię wnętrza. Może to być na przykład fiolet, turkus czy czerwień. Intensywne kolory coraz częściej są stosowane przy tworzeniu nowoczesnych doniczek.

Kształt i materiał

Oprócz koloru, równie duże znaczenie ma kształt donicy. Wykorzystuje się przy tym przede wszystkim geometrię. Nowoczesna doniczka może być w kształcie prostokąta, kuli, sześcianu czy innej bryły geometrycznej. Nie ma tu ścisłych reguł, więc ograniczeniem w tej kwestii może być jedynie wyobraźnia projektanta.

Podobnie jest w przypadku materiału. Nie musi nim być szkło, plastik czy inne tworzywo sztuczne. Szczególnie modne są donice z betonu, stali i drewna. Niektóre z nich sprawiają wrażenie ciężkich i wytrzymałych, ale często są zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia.

Umiejscowienie doniczki

Kiedyś rośliny ustawiano przeważnie na parapetach lub przeznaczonych do tego kwietnika. Obecnie doniczkę można umieścić niemal wszędzie. Wybierając odpowiednie miejsce warto wziąć pod uwagę nie tylko samą doniczkę, ale też i roślinę, która w niej będzie.

Duże i rozłożyste okazy, takie jak palmy domowe, najlepiej zaprezentują się postawione bezpośrednio na ziemi. Z kolei rośliny o zwisających pędach dobrze sprawdzą się w podwieszanych donicach. W przypadku innych roślin wybór jest znacznie szerszy. Nowoczesne doniczki można umieszczać też na regałach, stołach czy meblach.

Wybierając doniczkę należy kierować się nie tylko jej wyglądem, ale też zwrócić uwagę na potrzeby rośliny, która w niej będzie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Lampy i oświetlenie domu.

Comments are closed.

Pin It