Według prawa obowiązującego w Polsce, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objętym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Co warto wiedzieć o podstawowej, obowiązkowej polisie? Czym grozi przerwa w ubezpieczeniu OC? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego kierowcy

Ubezpieczenie OC zawierane jest na rok. Polisa chroni przede wszystkim osoby, które mogą zostać pokrzywdzone przez ubezpieczonego w wyniku kolizji. Przykładowo, jeśli z Twojej winy dojdzie do stłuczki, druga strona otrzyma środki na naprawę pojazdu czy rehabilitację ze środków Twojej polisy.

Koszty ubezpieczenia OC są stosunkowo wysokie. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, począwszy od doświadczenia kierowcy, poprzez jego miejsce zamieszkania i stan cywilny, na parametrach technicznych pojazdu kończąc. Pamiętaj o tym, że chęć zaoszczędzenia może mieć poważne następstwa.

Przerwa w ubezpieczeniu OC – konsekwencje zaniedbania

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi pamiętać  o ważnej zasadzie – zachowaniu ciągłości ubezpieczenia. Nawet krótka przerwa w ubezpieczeniu OC pociąga za sobą poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Weryfikacją nieubezpieczonych pojazdów zajmuje się UFG. Właściciele nieubezpieczonych, a zarejestrowanych samochodów i motocykli będą musieli zapłacić odpowiednie kary. Ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników, przede wszystkim płacy minimalnej w danym roku, typu pojazdu i liczby dni bez ochrony. W tym roku wysokość kar kształtuje się następująco:

  • 1-3 dni – 1200 zł dla samochodu osobowego i 1810 zł dla ciężarowego;
  • 4-14 dni – 3010 zł dla samochodu osobowego i 4520 zł dla ciężarowego;
  • 14 dni i więcej – 6020 zł dla samochodu osobowego i 9030 zł dla ciężarowego.

 

 

Comments are closed.

Pin It